4 druhy finančních rezerv, které by měl mít úplně každý

Když se řekne finanční rezerva, většina lidí si tak nějak automaticky představí určitou sumu odložených peněz pro strýčka Příhodu. Finanční rezerva v nás evokuje pocit, že je to něco, na co se můžeme spolehnout, když se nám nedostává peněz.

Věděli jste, že existují 4 druhy finančních rezerv? A věděli jste, že by je měl mít úplně každý z nás? Jsou totiž lidé, kteří nemají ani jednu finanční rezervu, což znamená, že nemají do čeho sáhnout, když je zrovna potřeba. A to není zrovna rozumné…

Kolik rezerv máte vy?

Když je řeč o finančních rezervách, nabízí se otázka: kolik jich máte vy? Možná přiznáváte, že máte pouze jednu. Nebo sklápíte hlavu, protože zrovna vy patříte k lidem, kteří nemají odloženo bokem vůbec nic. Ani korunu.

Pojďme si teď společně říci, jaké jsou druhy rezerv a k čemu slouží:

  • pohotovostní rezerva
  • krátkodobá rezerva
  • střednědobá rezerva
  • dlouhodobá rezerva

1. Pohotovostní rezerva

Pohotovostní rezerva je určitá částka peněz sloužících pro neočekávané výdaje. Může jít například o porouchané auto, rozbitou pračku nebo roční nedoplatek za energie.

V rámci pohotovostní rezervy byste tak měli mít našetřenou sumu odpovídající trojnásobku až sedminásobku vašich nutných měsíčních výdajů (pokud vaše nutné měsíční výdaje představují třeba 15 000 Kč, měla by vaše pohotovostní rezerva obsahovat částku od 45 000 do 105 000 Kč).

2. Krátkodobá rezerva

Krátkodobá rezerva je podle finančních expertů jistota na jeden rok. V rámci krátkodobé rezervy si můžete spořit peníze třeba na rodinnou dovolenou nebo vánoční dárky, což jsou výdaje, které jsou sice aktuální třeba jen 1x do roka, ale i tak dokážou výrazně zasáhnout do rodinného rozpočtu.

Ke spoření si můžete, ale nemusíte zřizovat spořící účet. Někteří si krátkodobou rezervu ukládají doma do obálky a podobně.

3. Střednědobá rezerva

Do třetice všeho dobrého tu máme střednědobou rezervu, která by měla představovat finanční jistotu týkající se období okolo pěti let. V rámci této rezervy si můžete střádat peníze třeba na založení rodiny, svatby nebo pořízení nového automobilu.

Co se výše částky týče, v tomto případě záleží na tom, kolik si můžete dovolit měsíčně odkládat, abyste si zvládli spořit, ale zároveň neměli problém vyjít se zbylými penězi.

4. Dlouhodobá rezerva

Jako poslední zmíníme dlouhodobou rezervu, která je považována za pojistku na horizont delší nežli pět let. V tomto případě může jít nejen o zaopatření sebe sama na stáří, ale dlouhodobá rezerva může posloužit i jako finanční injekce dětem do začátku jejich vlastního života.

V případě dlouhodobé rezervy je rozumné investovat například do majetkových aktiv, kam se řadí nemovitosti či akcie.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru


Další zajímavé články