Jak ušetřit za dovolenou a přesto si užít?

Dovolená alespoň jedenkrát ročně? To je pro mnoho z nás už jakási zažitá klasika. Někteří z nás odjíždí za odpočinkem i poznáním jednou do roka během léta, jiní si k letní dovolené přidají ještě tu zimní někde na horách.

Dovolená je určitě zaslouženým odpočinkem, nicméně se určitě shodneme na tom, že to není zrovna nejnižší výdaj.

I na dovolené se dá ušetřit. Chce to jen přemýšlet a chytře vybírat. Pokud si chcete dopřát dovolenou, určitě můžete. A to i bez nutnosti vysát váš finanční rozpočet do posledního halíře. Chcete poradit, jak ušetřit na dovolené a přesto si užít? Tak hurá na následující řádky!

Tip číslo jedna: jeďte na dovolenou mimo sezónu

Ačkoli je možná právě pro vás skutečnost, že během sezóny stojí dovolená daleko více peněz, naprosto logická a samozřejmá, nemusí to tak být pro všechny. Divili byste se, kolik lidí si tuto informaci vůbec neuvědomuje a při výběru termínu nad tím nepřemýšlí.

Výběrem vhodného termínu přitom lze ušetřit nemalé peníze – ceny turistických služeb totiž mohou být mimo sezónu od desítky procent nižší.

Kromě toho jsou tu i další rozdíly, které byste při výběru termínu pro vaši dovolenou měli brát v potaz, pakliže chcete ušetřit. Zmiňme například skutečnost, že třeba v takové Itálii platí nepsané pravidlo, velké firmy udělují svým zaměstnancům podnikové dovolené v srpnu.

Z toho plyne, že zde v tomto měsíci bude hlava na hlavě a zároveň budou ceny vyšponované na maximum.

Tip číslo 2: navštěvujte památky zdarma

Návštěva historických i jiných památek je na dovolené už jakýmsi tradičním zvykem. Ceny vstupného však mohou hrát ve vašem rozpočtu na dovolené významnou roli – vstupné na známé památky totiž nebývá nejlevnější záležitostí.

Jednou z možností je vybírat si památky, které si můžete prohlédnout zcela zdarma – zpravidla se jedná o nejrůznější státní muzea či jiné objekty. Druhou z možností je pohlídat si, kdy je nadaná místa volný vstup.

Co tím máme na mysli? Mnoho turistických objektů je čas od času dostupná i bez nutnosti platit vstupné – zpravidla třeba jeden den v měsíci nebo kupříkladu o státních svátcích dané země. Zkuste si proto pohlídat, kdy vámi navštívená destinace nabízí volné vstupy, a této možnosti využijte. O návštěvu památky nepřijdete, ale nebude vás to stát ani korunu.

Tip číslo 3: ušetřit můžete i na dopravě

Nezanedbatelnou položkou rozpočtu na dovolenou je určitě i doprava. I zde můžete hodně ušetřit, budete-li dobře přemýšlet a správně se rozhodovat. Asi nejlevněji se na vámi vybrané dovolenkové místo dostanete autobusem, který nabízí realitní kanceláře.

Stačí se jen dostavit na jedno z tzv. nástupních míst, kde vás autobus vyzvedne a dopraví na místo. Pokud se rozhodnete jet autem, vybírejte si trasu – o víkendech vám doporučujeme vyhnout se vytíženým dálnicím, kde se můžete zdržet, a to se projeví na spotřebě paliva.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články