Ušetřit peníze při stavbě domu a nesnižovat na kvalitě? Ano, jde to!

Postavit dům není levná záležitost. Určitě se shodneme na tom, že tak velký krok si logicky žádá určitou finanční investici. A to ne zrovna zanedbatelnou. Pokud se rozhodnete postavit dům, pak zkrátka musíte počítat s tím, že to něco bude stát.

Možná si teď kladete otázku, jak lze ušetřit při stavbě domu, když zrovna tady se často doporučuje vybírat pouze ty nejkvalitnější materiály a dbát na preciznost.

Ano, je samozřejmě pravda, že dům postavený z kvalitního materiálu je určitě lepší, nežli z nějakého laciného šuntu. Věřte nebo ne, ale i při stavbě domu můžete své peníze ušetřit, aniž byste byli nuceni slevovat na kvalitě. Vážně!

Jak ušetřit při stavbě domu a nesnižovat kvalitu? Poradíme!

Pokud stavíme dům, chceme ho postavit co možná nejlépe. Kvalitní stavba = stavba na celý život. Pokud chcete udržet své finance pod kontrolou, nemusíte se bát, že vás budeme nabádat k tomu, abyste šetřili na materiálu nebo práci. Ušetřit totiž můžete i jinak. A slevovat přitom nemusíte vůbec na ničem.

Rada číslo jedna: neexperimentujte

Možná jste si vysnili dům o rozmanitém půdorysu. Vaší představou byl domek s různorodě členitými místnostmi. Přáli jste si nejrůznější výklenky a další odlišnosti. Ve skutečnosti ale všechno nad rámec jakési klasiky stojí jen další peníze navíc.

Chcete-li udržet, dejte přednost jednoduchosti před extravagancí a experimenty. Věřte, že půdorys ve tvaru obdélníku nebo čtverce bude vypadat stále dobře a především bude podstatně levnější – a to nejen co se týče nákladů vynaložených na základní desku, ale i výdajů, pokud jde o zastřešení.

Rada číslo dva: vybírejte

Stavba domu samozřejmě začíná od koupě pozemku. A i tady se dá ušetřit – a ne zrovna málo peněz. Jak je to možné? Vlastně je to docela jednoduché: pokud si vyberete pozemek někde ve svažitém terénu, nebo někde, kde je vysoká spodní voda, vaše celkové výdaje mohou i mnohonásobně narůst.

Volba nevhodného pozemku by se vám tak mohla prodražit a to určitě nechcete. Finančně nejvýhodněji zpravidla vyjdou rovné a dobře přístupné pozemky, kde nechybí blízké připojení na vodu, elektřinu a kanalizaci.

Rada číslo tři: nakupujte

Při stavbě svépomocí můžete nemalé peníze ušetřit i tak, že budete nakupovat chytře. Vůbec není na škodu sledovat slevové akce, které se mohou lišit výrobce od výrobce, dodavatel od dodavatele. Pokud stavbu teprve plánujete, neostýchejte se nakoupit potřebný materiál dopředu právě tehdy, kdy je zrovna v akci. Každá koruna se počítá!

Rada číslo čtyři: přemýšlejte

Napadlo by vás, že peníze při stavbě domu lze ušetřit i tak, že budete dobře přemýšlet nad vnitřním uspořádání místností? Co se místností v domě týče, měli byste je uspořádat podle toho, jak budete mít v domě udělané rozvody elektřiny a vody.

Rozdíly v penězích vynaložených za vodovodní potrubí pak mohou být opravdu výrazné.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články